Одеса, 2 травня: події, що змінили світогляд

В понеділок, 2 травня, Україна знову згадає ті трагічні події в Одесі дворічної давнини, які отримали широкий резонанс не тільки в Україні, а далеко за її межами. Тоді під час зіткнень на вулицях міста, а пізніше в пожежі в Будинку профспілок, загинули 48 чоловік та більше 200 отримали поранення.

Під час зіткнень в Одесі 2 травня 2014 за товстими стінами шукали захисту близько 400 осіб. 42 знайшли смерть, в основному – проросійські активісти.

Багато з них задихнулися або загинули від опіків, деякі вистрибнули з вікон і розбилися. Це був фінал багатогодинного протистояння проукраїнських і проросійських активістів, в ході якого були вбиті шестеро осіб. Сотні людей отримали поранення.

Щоб зрозуміти одеські події 2014 року, потрібно пригадати, в яких умовах вони відбувалися. У травні 2014 в Україні неспокійно. У містах на сході озброєні люди з російськими прапорами захоплюють адміністративні будівлі. В Одесі цього немає, але проросійські активісти, так званий "Антимайдан", розбили наметовий табір на Куликовому полі. Все це відбувається напередодні так званих "референдумів" у Донецьку та Луганську про відділення від України, виборів президента України і мера Одеси.

160117На 2 травня в Одесі заплановано футбольний матч. Перед його початком кілька тисяч уболівальників і звичайних городян влаштовують в центрі марш "за єдність України", але їх атакують проросійські активісти. У хід йдуть каміння, пляшки, палиці та вогнепальна зброя. Перші постріли – з боку прихильників Куликового поля. Перша жертва протистояння – проукраїнський активіст.

Після цієї смерті обидві сторони застосовують вогнепальну зброю. Проукраїнські активісти починають гнати своїх опонентів через весь центр до Куликового поля.

У цей момент там знаходиться кілька сотень проросійських активістів.

Тисячі свідків, а також сотні фотографій та відеозаписів дозволяють відтворити події того дня майже з точністю до хвилини, та не дивлячись на все, і досі постає багато питань.

Правоохоронці протягом року регулярно повідомляли нібито встановлені ними факти, які пізніше спростовувалися. Наприклад, в травні 2014 заступник міністра МВС Віталій Сакал повідомив про те, що в будівлі Будинку профспілок використовувалася високотоксична речовина хлороформ, що призвело до великої кількості жертв, проте в квітні 2015 Генпрокуратура все спростувала.

22 квітня 2015 в Генпрокуратурі повідомили про те, що в організації масових безпорядків 2 травня 2014 в Одесі обвинувачуються 22 людини, 11 з яких знаходяться під вартою. Ще 13 учасників та організаторів були оголошені в розшук. Пізніше відомство направило в суд обвинувальний акт по відношенню підозрюваних в умисному вбивстві. Серед осіб, яких тримали під вартою, були лише представники «Антимайдану».

І ось, після численних днів очікування, прокурор Олександр Бабін завершив у четвер, 24 грудня 2015, зачитування обвинувального акту у справі про події 2 травня 2014 року в Одесі. Представник звинувачення підтвердив, що всім обвинуваченим інкримінується вчинення злочинів за статтею про масові заворушення, за винятком одного – через незаконне поводження зі зброєю.

Прокурор також озвучив цивільні позови до обвинувачених на близько 270 тисяч гривень. Крім того, потерпілими у справі визнали більше двадцяти людей.

Обвинувальний акт у справі про події в Одесі 2 травня 2014 року прокурор почав зачитувати близько півроку до того. До цього суд двічі повертав документ на доопрацювання. Засідання переносили кілька разів через неявку обвинувачених, адвокатів, відсутність перекладача з української на російську тощо.

Ті події змінили настрої в Одесі і в усій Україні, вони змінили свідомість багатьох людей. І навіть сьогодні, одесити згадують ті події як найчорніший день в новітній історії міста.

За матеріалами з мережі Інтернет

Додати коментар


Захисний код
Оновити

© 2020 Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

 
 
Back to top