Хто такі резервісти?
Резервісти – особи, які в добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Проходження служби у військовому резерві полягає у виконанні резервістами обов’язків служби, у тому числі з підготовки відповідно до завдань, покладених на органи військового управління, з’єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації (далі – військові частини), в яких вони проходять службу у військовому резерві на відповідних посадах, згідно з вимогами законодавства та умовами контракту.
З особою, яка відповідає вимогам, укладається контракт про проходження служби у військовому резерві відповідно Збройних Сил України або інших військових формувань.
Кого приймають на службу у резерві?
На службу у військовому резерві приймаються такі категорії громадян (крім тих, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації), які пройшли професійно-психологічний відбір, перевірку рівня фізичної підготовки та визнані придатними до служби у військовому резерві за станом здоров’я:
-громадяни, які не мають військових звань, з відповідною освітою, віком від 18 до 40 років – на службу у військовому резерві на посадах рядового складу;
-військовозобов’язані, які не мають військових звань офіцерського складу, з відповідною освітою та спеціальною підготовкою, віком від 18 до 40 років – на службу у військовому резерві на посадах рядового складу, сержантського і старшинського складу;
-офіцери запасу, які не досягли граничного віку перебування в запасі другого розряду, – на службу у військовому резерві на посадах офіцерського складу.
Добір громадян, у тому числі військовозобов’язаних, для проходження служби у військовому резерві проводиться із числа:
- військовослужбовців, які звільняються в запас, – командирами (начальниками) військових частин;
- громадян, які проживають (перебувають) у населених пунктах, в яких або поряд з якими дислокуються військові частини, – командирами (начальниками) військових частин та військовими комісарами районних (міських) військових комісаріатів.
Пріоритетами щодо добору та зарахування кандидатами у резервісти є:
- військовослужбовці, які звільняються з військової служби;
- військовозобов’язані, які мають досвід участі у бойових діях та міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;
- фахівці наукоємних і дефіцитних військово-облікових спеціальностей;
- громадяни, що є представниками громадських організацій з реконструкції історичних подій, охоронних структур, пейнтбольних та страйтбольних клубів.
Не підлягають добору для проходження служби у військовому резерві громадяни, які у визначених законом випадках не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації.
Кандидатами не розглядаються громадяни, які були звільнені з військової служби в запас за службовою невідповідністю, систематичним не виконанням умов контракту військовослужбовцем та у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.
Який термін проходження служби?
Перший контракт укладається:
- з резервістами, прийнятими на посади рядового складу, – строком на 3 роки;
- із резервістами, прийнятими на посади сержантського і старшинського складу, – строком на 5 років;
- із резервістами, прийнятими на посади офіцерського складу, – строком на 5 років.
Новий контракт може бути укладено:
- із резервістами, прийнятими на посади рядового складу, – строком на 3 роки;
- із резервістами, прийнятими на посади сержантського і старшинського складу, – строком на 5 років;
- із резервістами, прийнятими на посади офіцерського складу, – строком на 5 років.
Яку заробітну платню отримують резервісти?
Резервістам, які виконали програму підготовки, не вчиняли правопорушень, пов’язаних з проходженням служби у військовому резерві, виплачується одноразове грошове заохочення (далі – заохочення) у таких розмірах (у грн.) на рік:
вищому офіцерському складу – 3100;
старшому офіцерському складу – 2800;
молодшому офіцерському складу – 2500;
сержантському і старшинському складу:
прапорщикам, старшим прапорщикам,
мічманам, старшим мічманам – 2200;
молодшим сержантам, сержантам, старшим
сержантам, старшинам, старшинам 2 статті,
старшинам 1 статті, головним старшинам,
головним корабельним старшинам – 1900;
рядовому складу – 1600.
Прядок добору, умови прийняття громадян України (далі – громадяни) на службу у військовому резерві Збройних Сил України (далі – військовий резерв) та проходження ними служби у військовому резерві визначений Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України, затверджене Указом Президента України від 29.10.2012 року 3618,2012 {Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 502/2014 від 06.06.2014}.